Akçay Caddesi No: 253 / E Gaziemir / İZMİR info@selesta.com.tr

Dedemiz İsmail Bilginoğlu, 1936 yılında İzmir’de soyadımızı taşıyan zeytinyağı üretim tesisini kurduğundan bugüne zeytinyağı bizim en değerlimiz oldu. Onun şifası ile büyüdük. Elimize bir diken battığı zaman onu çıkarmak için hastaneye değil zeytinyağı şişesine koştuk. Annelerimizin güzelliğinin kaynağının zeytinyağı olduğunu öğrendiğimiz gün, daha da bir şaşırdık. Yemeklerimizin tadını ve sağlığımızın kaynağını yaratan zeytinyağının sadece Akdenizli aileleri için değil dünyada da çok değerli olduğunu öğrendik.

Geçmişte kral ve kraliçelerin taht çıkma törenleri öncesi içi zeytinyağı dolu bir şişe hazır edilirmiş. Kraliyet tacını takmadan hemen önce kral ve kraliçenin saçlarına zeytinyağı sürüldükten sonra kraliyet tacı takılırmış. Taç giyme törenlerinde kral ve kraliçeyi kutsamak için yapılan bu tören, tarih boyunca çeşitli imparatorluk ve krallıklarda hep yapılmış.

Mısırdan Antik Yunan’a, şamanizmden hristiyanlığa, islamiyeten yahudiliğe kadar tüm kadim kültürlerde ve dinlerde zeytinyağı ve zeytin ağacı hep kutsal sayılmış.  Mitolojilerde tanrı ve tanrıçalar onun gölgesinde doğmuş, onun gövdesinden çıkan yapraklar, güvercinlerin gagasında barışı her yere taşımış. 

Zeytin ve zeytinyağı sadece soframızı zenginleştirmemiş. Zeytinyağı, hayatımıza ışık getirmiş. Elektrik bulunmadan önce Osmanlı’nın kandilleri, zeytinyağı sayesinde geceleri her yerde ışıldamış.

Neruda, Lorca gibi Akdeniz güzelliğine aşık olan şairler, sevgililerini anlatmak için dizelerinde zeytini kullanmış, Van Gogh gibi ünlü ressamlar yeşilin farklı tonlarını zeytin tarlalarını çizerek dünyaya göstermiş. 

Zeytinyağı, Akdenizin eski güzellik reçetelerini yazan şifacılardan bugünün doktorlarına bize miras kalmış. Zeytine her kültür, önem vermiş ona sonsuzluğun ismi ile seslenilmiş. Ona “Ölmez Ağaç” denmiş.

Biz de ailemizi gen geçimini sağlayan bu kadar güzel ve iyi olan bir ağacı, yeryüzüne ve yaşama kattığı şifa nedeni ile hep korumaya çalışıyor, onun iyiliğini güzelliğe dönüştürmek için hep çabalıyoruz.